برش لیزر ورق

برش لیزر چیست؟

برش لیزر ابزاری برای ساخت نمونه اولیه و ساخت است که عمدتا توسط مهندسان، طراحان و هنرمندان برای برش و حکاکی مواد مسطح مورد استفاده قرار می گیرد. در فناوری برش لیزر از اشعه لیزر برای برش اجسام استفاده می‌شود. اولین دستگاه برش لیزر در سال 1965 برای ایجاد سوراخ در الماس استفاده شده است. و اولیت دستگاه برش فلزات توسط بریتانیا در سال 1967 به‌کار گرفته شد. دستگاه‌های برش لیزر توسط کامپیوتر کنترل می‌شوند. به این صورت که طرح مورد نظر ساخته شده و سپس به دستگاه ارسال می‌شود و با فشار دادن یک دکمه به صورت اتوماتیک برش داده می‌شود. در قدیم برش به صورت دستی و سنتی یا توسط دستگاه‌های ساده صورت می‌گرفت. اما با استفاده از دستگاه برش لیزر، شما می‌توانید طرح‌های مورد نظر خود را به راحتی روی انواه متریال‌ها ازجمله: فلزات، چوب، کریستال، چرم و … با دقت وسرعت بالا حکاکی کنید.

لیزرهای نئودیمیم
لیزر های فیبری

دستگاه های برش لیزر

دستگاه‌های برش لیزر به دو دسته فلزی و غیر فلزی تقسیم می‌شوند، که تفاوت این دستگاه‌ها در لیزر آن‌ها می‌باشد. نوع لیزر مشخص می کند که چه نوع و ضخیمی از مواد می تواند از بین برود ، زیرا انواع مختلف لیزر دامنه قدرت متفاوتی دارند. دستگاه‌های برش لیزر ورق در صنایعی مانند صنایع نظامی، صنایع ساختمانی و مهندسی، صنایع خودرو سازی، ساخت و تولید و… کاربرد‌های فراوانی دارند.
معمولاً از لیزرهای با قدرت بالاتر در مقیاس صنعتی برای برش بخشهای وسیعی از ورق فلز یا پلاستیک استفاده می‌شود، در حالی که از لیزرهای کم مصرف برای طیف وسیعی از مواد نازک‌تر، قابل اشتعال بیشتر مانند کاغذ و کارت، چوب و برخی پلاستیک‌ها استفاده می‌شود.
سه نوع اصلی لیزر در برش‌های لیزری وجود دارد. لیزرهای CO2، لیزرهای فیبر و لیزرهای نئودیمیم.
اگرچه برش های لیزر همه به طور مشابه ساخته شده‌اند، اما از این نظر متمایز هستند که هر نوع لیزر دارای محدوده قدرت خاصی است، بنابراین می‌توان از هر یک برای برش انواع مختلف ضخامت و مواد استفاده کرد.

جهت کسب اطلاعات درباره برش لیزر با ما تماس بگیرید!

لیزر های نئودیمیم

این لیزر از بلورهای دوپ شده نئودیمیم تشکیل می‌شود. طول موج این لیزرها بسیار کمتر از لیزرهای CO2 است، به این معنی که از شدت بسیار بالاتری برخوردار هستند و بنابراین می‌توانند مواد بسیار ضخیم‌تر و قوی‌تری را برش دهند. با این حال، از آنجا که قدرت آنها بسیار بالا است، عمرقسمتهایی از دستگاه کوتاه است و فرسوده می‌شوند و نیاز به تعویض دارند. مواد قابل برش این نوع لیزر: فلزات، پلاستیک‌ها و مقداری سرامیک.

لیزر های فیبری

این لیزرها از یک “لیزر بذر” ساخته می‌شوند، و سپس از طریق الیاف شیشه مخصوص تقویت می‌شوند. لیزرها دارای شدت و طول موج مشابه نئودیمیم هستند لیزرها، اما به دلیل نحوه ساخت آنها، به نگهداری کمتری نیاز دارند. اینها بیشتر برای فرآیندهای مارک لیزر استفاده می شود.
مواد قابل برش این نوع لیزر: فلزات و پلاستیک‌ها.

عملکرد دستگاه برش

عملکرد این دستگاه به این صورت است که مواد لیزر توسط تابش یک لامپ در یک محفظه بسته تولید شده و این پرتو با استفاده از برش‌های آینه منعکس می‌شود و یک جریان نور منسجم از هد دستگاه بر روی جسمی که قصد برش داریم تابیده می‌شود. سپس این پرتو که قطری کمتر از 0.32 میلی‌متر دارد، بسته به میزات قدرتی که توسط دستگاه برای آن تعریف شده، قسمتی از جسم مورد نظر را برش می‌دهد و در آخر قسمت برش‌خورده توسط فشا گاز صاف و صیقلی می‌شود.

برش لیزر ورق

تفاوت و مزایای برش لیزر نسبت به برش‌های مکانیکی و سنتی:

برش لیزری مزایای زیادی نسبت به سایر فرایندها دارد، مانند کاهش آلودگی و راحتی کار از دیگر مزیت‌ها میتوان به دقت بالا اشاره کرد، چون از ابتدای کار تا پایان برش، پرتو لیزر به صورت مداوم و یکنواخت عمل میکند، دقت برش بالا میرود.

برش لیزر ورق امکان برش موادی را فراهم می کند که با استفاده از روش های دیگر ممکن است برش آنها دشوار باشد. فرآیندهای لیزر همچنین با داشتن فضای کم برای خطای انسانی ایجاد می کند و باعث اتلاف کمتر، مصرف کمتر انرژی و متعاقباً هزینه‌های کمتری می‌شود و همچنین انجام فرآیند بدون سر و صدا ولرزش‌ههای جانبی امکان‌پذیر است. از برش لیزری می‌توان برای حکاکی طرحهای پیچیده روی قطعات کوچکتر استفاده کرد. همچنین آلودگی قطعه کار با برش لیزر نسبت به سایر فرایندها کمتر است. احتمال تاب برداشتن ماده کم است، بدلیل اینکه ناحیه موثر بسیار کوچک است.

برش لیزر فلزات
بهترین نمونه کار برش لیزر در کارخانه پروفیل فولادی اصفهان

در حالی که مزایای زیادی وجود دارد، این فرآیند دارای مصرف برق بسیار بالایی است. بعلاوه، برش لیزر ورق پلاستیک‌ها و بخارهای سمی ایجاد می‌کند. از معایب دیگر این دستگاه ضخامت کم برای برش می‌باشد. بدون مراقبت مناسب، مواد قابل برش می‌توانند بسوزند در حالی که بعضی از فلزات می توانند تغییر رنگ دهند.

پروفیل جباری با بیش از ۳۰ سال تجربه در زمینه تولید و عرضه، با مشاوره در این زمینه شما را راهنمایی نماید. شما می‌توانید با متخصصان ما در شرکت پروفیل فولادی با شماره  ۰۹۱۰۳۲۶۶۸۰۰ مشورت کنید.

مگر اینکه از شدت صحیح لیزر استفاده شود.

درباره برش لیزر بیشتر بدانید…

سایر محصولات ما