سوله سبک

سوله سبک جان سینوسی 25% ارزان تر، سبک تر 50% استقامت بیشتر نسبت به بقیه سوله ها

سوله سبک چیست؟

سوله سبک، سازه بزرگ با سقفی شیبدار، قوسی یا هلالی است که از  آن بیشتر برای احداث کارخانه، سالن‌های ورزشی، مرغداری‌ها، کشتارگاه‌ها، تعمیرگاه‌ها و هر جایی که نیاز به فضای بزرگتر از مقیاس یک ساختمان باشد استفاده می‌شود. بزرگ و کوچک بودن این سازه می‌تواند بر روی مصالح به کار رفته در آن تاثیر بسزایی داشته باشد. به این صورت که اگر در اندازه و مقیاس کوچک ساخته ‌شود میزان فولادی کمتری نسبت به سوله سنگین به لحاظ وزنی در ستون‌های در آن بکارمی‌رود.

سوله سبک

به طور معمول یکی از مهمترین دلایل گرایش به ساخت سوله‌های سبک، مقرون به صرفه بودن آن است. این نکته هم قابل ذکر است که سبک بودن سوله به هیچ عنوان به معنای ضعیف بودن و استحکام کم آن نیست. بلکه بسته به نوع اندازه و موارد استفاده از آن به عنوان سوله‌های سبک طراحی، و روانه بازار می‌گردد.

برای اطلاعات بیشتر درباره سوله سبک با ما تماس بگیرید!

دلایل انتخاب سوله سبک در صنایع مختلف

به طور کلی سوله‌ها به دو نوع سوله سبک و سوله سنگین تقسیم می‌شوند. انتخاب سوله سنگین با توجه به پیشرفت علم مهندسی و طراحی تا حدود زیادی منسوخ شده است. در واقع عدم انتخاب آن به دلیل استفاده از متریال و مواد مصرفی و همچنین زیاد سنگینی زیاد آن است که برای صاحبان تولیدی به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیست. بیشترین مصارف سوله سنگین در قدیم برای فضاهایی با دهانه خیلی باز بوده که امروزه با طراحی‌های دقیق و اصول ساخت این مورد نیز به سمت نوع سبک آن گرایش پیدا کرده است. انتخاب سوله‌ های سبک یکی از کاربردی‌ترین و مناسب‌ترین انتخاب در دنیای مهندسی امروز است. هر چند که به طور قاطع نمی‌توان گفت که کدام یک از سوله‌ ها از استحکام بیشتری برخوردارند. اما نوع سبک این سازه ویژگی‌های زیادی دارد که آن را از سایر سازه‌های مشابه متمایز کرده است. یکی از مهمترین ویژگی‌ها، مقرون به صرفه بودن آن برای مشتری است که به علت سبک بودن و مواد مصرفی سبک‌تری که در طراحی و ساخت سوله‌های سبک بکار گرفته بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به اینکه ساخت این سازه در کارخانه انجام می‌شود و صرفاً نصب آن در محل می‌باشد بنابراین به مدت زمان زیادی برای راه‌اندازی و سرهم کردن آن نیاز نیست. چراکه در کمترین زمان ممکن در محل نصب می‌گردد. استحکام بالای سوله به دلیل طراحی دقیق و مهندسی منحصر به فرد آن یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که مورد توجه مشتریان است. به واسطه این ویژگی، سوله مذکور مقاومت بالایی در برابر شرایط ناپایدار جوی و زمین لرزه‌ها دارد.

از دیگر ویژگی‌های سوله‌های سبک امکان نصب جرثقیل‌هایی است که هیچ گونه محدودیتی برای آن‌ها در این زمینه وجود ندارد. بنابراین میتوان بسته به میزان و مقاومت سوله، هریک از این جرثقیل‌ها را نصب کرد. در استفاده از آن برای پوشش سقف نیز با توجه به طراحی خاص این سازه محدودیت چندانی وجود ندارد.  

سوله سبک

کاربردهای بارز سوله سبک

به طور خاص سوله سبک در مکان‌های مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند. سوله ورزشی یکی از انواع کاربری این سازه است. هر چند که کلیه اصول مطابق با استانداردهای مهندسی و بین‌المللی در طراحی و ساخت در این نوع سوله لحاظ میگردد اما بایستی تمامی ابعاد سوله‌های سبک ورزشی بسته به نوع کاربرد آنها متفاوت باشد. در واقع سوله ورزشی می‌تواند سقف کوتاه، سقف بلند و یا عرض متفاوت باشد. از مزایای استفاده از آن در کاربری ورزشی مانند سالن بدمینتون و یا فوتسال و والیبال، می‌توان به حذف ستون میانی، صرفه اقتصادی در ساخت، سرعت بالا در ساخت و راه‌اندازی، تنوع در انتخاب نوع سازه و … است که مشتریان را به سفارش و ساخت آن ترغیب می‌کند.

یکی دیگر از انواع کاربری سوله‌های سبک در مصارف مربوط به مرغداری است. با توجه به اینکه موجودات زنده در این نوع سوله‌ها پرورش می‌یابند، اصول مهندسی و آیین نامه‌ها و ضوابط خاص مربوطه مانند تعبیه تهویه که اصولا به صورت تونلی میباشد که تماما و به طور دقیق در هنگام طراحی و ساخت رعایت می‌شود. در مکان‌هایی که برای ایجاد تولیدی، تعمیرگاه‌ها، کشتارگاه‌ها، کارخانه‌ها و به طور کلی مکان‌هایی که نیاز به فضای باز بیشتری با دهانه بزرگ دارند، میتوان از آن استفاده نمود.

ساخت سوله سبک با تیر جان سینوسی

سوله سبک

سوله با تیر با جان سینوسی به روشی از سوله‌سازی می‌گویند که جهت افزایش استحکام تیر، یکی از جان‌ها را موج‌دار می‌کنند، این کار باعث می‌شود تا کمانش جان به صورت موضعی در قسمت‌های مسطح موج اتفاق افتاد و در نتیجه افزایش در مقاومت نهایی کمانشی جان ایجاد گردد .
همچنین باعث کاهش سختی محوری آن شده که در نتیجه اثر عوامل ایجاد کننده کرنش محوری جان نظیر نیروهای محوری ناشی از خمش تغییرات دما، خزش و جمع‌شدگی در جان تیر کاهش یابد. علاوه براین، اثرات ناشی از خطاهای ساخت در افزایش تنش‌های محوری کم‌رنگ‌تر می‌گردد. تیر سینوسی فولادی جهت سبک‌سازی سازه‌های فلزی صنعتی و ساختمانی و سازگار با استاندارد ساخته شده است.

درباره سوله بیشتر بدانید…

سوله صنعتی
سوله سبک

سوله صنعتی

سوله صنعتی سوله صنعتی به سازه‌ هایی فلزی که دارای سقفی شیب‌دار هستند، این سوله‌ ها بر مبنای محاسبات فنی

ادامه مطلب »

سایر محصولات ما