عرشه فولادی

محصولی دیگر از شرکت پـروفیل فـولادی اصـفهان

عرشه فولادی چیست؟

عرشه فولادی به ورق‌های فولادی موج‌داری گفته می‌شود که در قسمت‌های مختلفی ازجمله کف و سقف ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سقف‌ها نوعی کامپوزیت هستند که به کمک بتن مسطح و ورقه‌های فولادی موج‌دار گالوانیزه تولید می‌شوند و این سقف‌ها کاربردهای مختلفی را در پی دارند. شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید که سقف عرشه فولادی، با نام‌های مختلفی شناخته می‌شود که عرشه فلزی، عرشه سقفی و عرشه سقف فولادی رایج‌ترین اصطلاحات برای توصیف این سازه‌های فلزی هستند. سقف عرشه فولادی برای اجرای سقف و کف به‌کاربرده می‌شود و این صفحات معمولاً بر روی تیرآهن قرار می‌گیرند و تنوع بسیار زیادی دارند.

اجزای عرشه فولادی

انواع عرشه فولادی

روش‌های مختلفی برای طبقه‌بندی انواع مختلف سقف عرشه فولادی وجود دارد. به‌طورکلی ورق‌ها در دودسته floor deck و roof deck قرار می‌گیرند. با پیشرفت علم و افزایش تقاضا، تولید این سازه‌ها با فناوری جدیدتری ادامه پیدا کرد و گروه دیگری از سقف‌ها در دسته proof deck ظاهر شده‌اند که قابلیت‌های بیشتری در مقایسه با سازه‌های قبلی دارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید!

دسته‌بندی دیگری که در صنعت ساخت‌وساز برای توصیف این سازه‌ها استفاده می‌شود عبارت است از:

سقف عرشه

از این سیستم می‌توان در سازه‌های شیب‌دار و دارای انحنا کمک گرفت. درواقع از این سازه برای اهداف معماری مدرن و کنترل هزینه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عرشه کامپوزیتی

این سازه‌ها با یک پوشش بتنی تهیه می‌شوند تا در زمان و هزینه، صرفه‌جویی به عمل آید. این سازه‌های کامپوزیتی کاربردهای بسیار زیادی دارند و در بسیاری از پروژه‌ها قابلیت اجرا دارند.

عرشه ویژه

این عرشه‌ها به‌طوری طراحی‌شده‌اند تا بتوانند دهانه بزرگ‌تری را ایجاد کنند و برای طراحی یک ساختمان مدرن گزینه‌ای مناسب به شمار می‌آیند تا دست طراح تا حد ممکن باز باشد. این عرشه‌ها در مقایسه با سایر سازه‌های بررسی‌شده قیمت بالاتری دارد.

فلاشینگ عرشه

این سازه‌ها مانند چارچوبی برای نگهداری بتن ریخته شده مورد استفاده قرار می‌گیرند و پس از پایان بتن‌ریزی نیز در جای خود باقی می‌مانند. این عرشه‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند و سیستم نصب آن‌ها بسیار سریع است. اغلب در کف و سقف ساختمان‌ها از این سازه‌ها می‌توان استفاده کرد. توجه کنید که انواع مختلف سقف عرشه فولادی در شرکت‌های مختلف به فروش می‌رسد و با توجه به ارتفاع کنگره، مرکب و یا غیر مرکب بودن، درصد خلوص ورق‌های فلزی و عمق فرورفتگی‌ها نیز می‌تواند این سازه‌ها را در زیرمجموعه‌های بسیار زیادی تقسیم‌بندی نماید.

جهت سفارش عرشه فولادی از طریق دکمه روبرو اقدام کنید.

مزایای سقف عرشه فولادی

استفاده از سقف عرشه فولادی یکی از ارزان‌ترین و سریع‌ترین راه‌های اجرای کف و سقف در ساختمان‌های صنعتی و تجاری است. این عرشه‌ها توانسته‌اند تا توقعات تمامی مصرف‌کنندگان را برآورده سازند. در ادامه به مهم‌ترین مزایای استفاده از سقف عرشه فولادی اشاره می‌کنیم.

عرشه فولادی

سرعت ‌بالای اجرا

ازآنجایی‌که برای جابه‌جایی و نصب این تجهیزات از جرثقیل و سایر ماشین‌آلات این‌چنینی استفاده نمی‌شود، نصب این سازه‌ها سرعت بسیار بالایی دارد. درواقع وزن پایین این عرشه‌ها باعث می‌شود تا کم‌ترین زمان برای اجرا برآورد شود، پس هزینه عملیات اجرایی نیز تا حد بسیار زیادی به خاطر افزایش سرعت اجرا، کاهش پیدا می‌کند؛ زیرا که دیگر نیازی به ماشین‌های سنگین و استخدام نیرو انسانی متعدد نیست. همین امر باعث افزایش محبوبیت سقف عرشه فولادی و افزایش کاربرد آن در پروژه‌های بسیار بزرگ‌شده است.

اجرای همزمان چند سقف

به دلیل یکپارچگی و وزن نسبتاً پایین این سازه‌ها، نیازی به شمع بندی وجود ندارد؛ بنابراین می‌توان به‌صورت موازی و هم‌زمان چندین سقف را با این روش اجرا نمود. عدم نیاز به شمع بندی در افزایش سرعت و کاهش هزینه‌ها و ایجاد قابلیت اجرای همزمان چندین سقف بسیار مؤثر است.

کاهش بار مرده و نیروی کار انسانی

به خاطر حذف مراحل اجرایی سقف، نیروی کار کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین این کاهش می‌تواند به‌صورت مستقیم بر روی هزینه اجرا تا حد بسیار زیادی تأثیرگذار باشد. ازآنجاکه استفاده از سقف عرشه فولادی می‌تواند در بهبود عملکرد سازه در برابر زلزله تأثیرگذار باشد، دیگر نیازی به استفاده از تیرچه و بلوک نیست و همین امر باعث می‌شود تا مسئله شکستن و غیرقابل استفاده شدن مصالح نیز در طول اجرای پروژه کاهش پیدا کند.

حذف قالب ‌بندی و ایمنی بالا

توجه کنید که این ورق‌های گالوانیزه که در سقف فولادی وجود دارند، مانند قالب بتن همیشگی عمل می‌کنند و علاوه بر تحمل بارهای کششی اعمال‌شده می‌توانند در کاهش تنش‌های کششی به وجود آمده در قسمت‌های مختلف سازه نیز تأثیرگذار باشند. به خاطر حذف فرایند قالب‌بندی، زمان اجرا نیز کاهش پیدا می‌کند. توجه کنید که ایمنی این سازه‌ها در مقایسه با سایر سبک‌ها بسیار بالا است؛ زیرا امکان گیرکردن پای کارکنان درون آرماتور به صفر می‌رسد و تمامی این موارد باعث افزایش سرعت اجرا، کاهش هزینه‌های نصب و خطراتی مانند افتادن تجهیزات، مصالح و قالب‌ها می‌شوند و ایمنی بالای این روش به خاطر کاهش آسیب‌های جانی و مالی است که ناشی از کاهش افتادن تجهیزات از طبقات بالایی به پایین است. به خاطر افزایش ایمنی، عملیات با پیوستگی و سرعت بیشتری پیش می‌رود تا فرایند اجرای سقف با سرعت بالاتر و هزینه کمتری انجام پذیرد.

کاهش ضخامت سقف و مصرف کمتر بتن

ضخامت سقف عرشه فولادی چیزی در حدود ۱۲۵ تا ۲۰۰ میلی‌متر است. درواقع این ضخامت بسیار کمتر از سایر کامپوزیت‌هایی است که در حال حاضر به کار گرفته می‌شود و همین امر باعث صرفه‌جویی در هزینه و مصالح خواهد شد؛ زیرابه خاطر طراحی دندانه‌ای شکل عرشه‌های فولادی، بتن کمتری برای اجرا مورد نیاز است.

نسبت مقاومت به وزن پایین

وزن پایین و طراحی پیشرفته باعث می‌شود تا این سازه‌ها ضخامت کمی داشته باشند ولی استحکام بسیار بالاتری در مقایسه با سایر کامپوزیت‌ها از خود نشان می‌دهند. این ورق‌ها می‌توانند به‌صورت مؤثری در تحمل بارهای اعمال‌شده نقش داشته باشند، پس بهره‌وری سقف عرشه فولادی در مقایسه با سایر کامپوزیت‌ها و ساخت‌ها بالا است.

نصب راحت تأسیسات در انواع شرایط آب و هوایی

توجه کنید که حتی با نصب عرشه فولادی می‌توان کابل و تمامی متریالی که در هنگام اجرای یک سازه نیاز است را از قسمت‌های موردنظر عبور داد. ازآن‌جاکه از میلگرد حرارتی در ساختار سقف عرشه فولادی استفاده می‌شود می‌توان از عدم خوردگی سقف و عمل‌آوری بتن در هنگام اجرا اطمینان حاصل کرد؛ زیرا روکش گالوانیزه مقاومت بالایی در برابر زنگ زدن، پوسیدگی و خوردگی دارد و شما می‌توانید از ورق‌های باکیفیت برای اجرای پروژه‌های خود در تمامی شرایط آب و هوایی بدون نگرانی کمک بگیرید.

عایق صدا و حرکت با تنوع کاربری بالا

در سازه‌های کوچک تا بزرگ با توجه به طول دهانه و شرایط بارگذاری می‌توان از انواع مختلف سقف عرشه فولادی کمک گرفت؛ زیرا این ورق‌های فولادی این امکان را به سازنده می‌دهد تا بتواند به‌عنوان عایق صدا و حرارت از این متر یال استفاده کند. این ویژگی به خاطر مشبک بودن ساختمان سقف‌های عرشه فولادی است. همین امر می‌تواند در صرفه‌جویی انرژی و افزایش ایمنی سازه نیز تأثیرگذار باشد.

طول عمر بالا

مهم‌ترین مزیت استفاده از سقف عرشه فولادی طول عمر بالای این متر یال است. تمامی مزایای ذکرشده به‌نوعی باعث افزایش طول عمر سقف‌ عرشه فولادی شده‌اند. فراموش نکنید که شما می‌توانید از این سازه‌ها در ابعاد و شکل‌های مختلفی در پروژه‌های گوناگون استفاده کنید.

با توجه به اینکه به صورت قالب دائمی بکار گرفته میشود از ایمنی بالایی برخوردار است. به این صورت که حتی در صورت وقوع زمین لرزه هیچ‌گونه ریزش آواری ندارد و سقف یکدست باقی میماند و سقوط تجهیزات در این نوع سقف اتفاق نمی‌افتد. مدرن بودن از دیگر ویژگی‌های عرشه فولادی است. همچنین با توجه به ضخامت‌های مختلف، قابلیت انعطاف‌پذیری متفاوتی میتواند داشته باشد و به واسطه مقاومت کششی بالا بازدهی زیادی دارد.

عرشه فولادی

معایب سقف عرشه فولادی

توجه کنید که این محصول مزایای بسیار زیادی دارد ولی در کنار آن چند عیب کوچک نیز وجود دارد که در ادامه به بررسی این معایب می پردازیم.

پیچیدگی کاربرد

 پیش از نصب سقف عرشه فولادی باید سازوکارهای مشخصی را به کار گرفت؛ زیرا ممکن است تمامی افراد نتوانند پیچیدگی‌های کاربرد این ارزش‌ها را در سازه‌های بتنی درک کنند.

نصب در شرایط خاص

توجه کنید که نصاب‌ها باید ارتفاع مشخصی را بین هر عرشه مشخص کنند و فاصله بین تیرچه‌ها و چارچوب سقف را بررسی کنند. جوش‌کار ناظر باید حتماً تمامی جوش‌ها را بررسی کند. به‌صورت کلی می‌توان گفت که نصب باید با دقت بالایی انجام پذیرد تا مشکلی پیش نیاید.

قیمت عرشه فولادی

از آنجاکه مواد اولیه این سازه‌ها از بازار آهن و فولاد تهیه می‌شوند و سپس در شرکت‌های سازنده، طراحی و تولید می‌شوند، قیمت این محصولات همواره به تغییرات و نوسانات در بازارهای آهن و فولاد بستگی دارد. البته میزان تقاضا، کیفیت و تنوع محصولات ارائه‌شده، نرخ ارز و قیمت ورق‌های گالوانیزه نیز می‌تواند به‌صورت مستقیم بر روی قیمت عرشه فولادی تأثیرگذار باشد. در ادامه قیمت روز عرشه سقف فولادی را مشاهده می‌کنید.

خرید ورق عرشه فولادی

با جست‌وجو کردن عبارت خرید ورق عرشه فولادی، ممکن است با فروشگاه‌های متعددی مواجه شوید که جالب است بدانید شرکت پروفیل فولادی اصفهان با چهار دهه تجربه در تولید و عرضه پروفیل‌های فولادی و تنوع بالای محصولات می‌تواند بهترین ورق‌ها را برای اجرای پروژه‌های شما، به تمام کشور ارسال نماید. این شرکت به خاطر داشتن کادر مهندسی مجرب و ماشین‌آلات به‌روز و دقیق توانسته است توقعات تمامی خریداران را برآورده سازد. برای دیدن سایر افتخارات این مجموعه خوش‌نام می‌توانید به قسمت درباره ما در سایت مراجعه کنید. با استفاده از مشاوره تخصصی شرکت پروفیل فولادی اصفهان می‌توانید بهترین متریال را با توجه به کاربرد موردنظر و البته بودجه‌ای که در اختیاردارید، تهیه کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با پشتیبانی فروش تماس بگیرید.

سایر محصولات ما