تیر با جان سینوسی

محصولی دیگر از شرکت پـروفیل فـولادی اصـفهان نیم قـــــــــــــــــــــــرن تجربه موفق، دارای گواهی ثبت اختراع

تیر ورق با جان سینوسی چیست؟

تیرهای ورقه ای با جان سینوسی به منظور افزایش پایداری برشی و حذف تقویت کننده‌های عرضی، ساخته شده از فولاد آلیاژی از جنس آهن است. فولاد آلیاژی به دلیل مزایای قابل توجه از جمله: استقامت بالا، استحکام عالی، قابلیت جوشکاری خوب و مقاومت در برابر ضربه و خوردگی می‌باشد. علاوه بر این مزیت‌ها، کاهش وزن این ماده یکی از دلایل مهم استفاده از آن محسوب می‌شود. این مزیت‌ها باعث شده تا تیرهای ورقه‌ای با جان سینوسی برای ساخت بسیاری از سوله‌ها با وزن سبک و مقاومت بالا، برج‌ها، پل‌های فلزی سبک و مستحکم، پل‌های جاده‌ای با استقامت بالا، پل‌های جرثقیلی سبک و با استحکام بالا و … مناسب باشد. شرکت پروفیل فولادی اصفهان این افتخار را دارد که با عرضه این محصول و همچنین مشاوره در این زمینه همراه شما باشد.

جرثقیل تیر جان سینوسی-پروفیل فولادی اصفهان

این تیر سینوسی در مقایسه با تیرآهن متداول در مقاومت یکسان بین ۲۰ تا ۴۰ درصد وزن کمتری دارد. این وزن کمتر از سوی دیگر باعث افزایش بیشتر مقاومت سازه میشود. همچنین قیمت و زمان اجرایی سازه را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

جهت افزایش استحکام تیر، یکی از روش‌ها موج‌دار کردن جان آن است این کار باعث می‌شود تا کمانش جان به صورت موضعی در قسمت‌های مسطح موج اتفاق افتاد و در نتیجه افزایش در مقاومت نهایی کمانشی جان ایجاد گردد .

همچنین باعث کاهش سختی محوری آن شده که در نتیجه اثر عوامل ایجاد کننده کرنش محوری جان نظیر نیروهای محوری ناشی از خمش تغییرات دما، خزش و جمع‌شدگی در جان تیر کاهش یابد. علاوه براین، اثرات ناشی از خطاهای ساخت در افزایش تنش‌های محوری کم‌رنگ‌تر می‌گردد. تیر سینوسی فولادی جهت سبک‌سازی سازه‌های فلزی صنعتی و ساختمانی و سازگار با استاندارد ساخته شده است.

طراحی و سئو مهدی روغنی

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید!

مزایای استفاده از تیر ورق با جان موج دار

کاهش نیروی فنی

با حذف کمانش در جان تیر ورق، دیگر نیازی به استفاده از سخت‌کننده‌ها نیست. بنابراین، عملیات اجرایی و نیاز به نیروی فنی نیز کاهش می‌یابد.

حمل و نقل آسان

سختی خمشی حول محور ضعیف تیر افزایش می‌یابد. بنابراین حمل و نقل تیر ورقهای موجدار با سهولت بیشتری نسبت به تیرورقهای معمولی فراهم می‌شود.

کاهش وزن

جان موج‌دار امکان استفاده از ورقهای نازکتر را فراهم نموده و از این طریق، وزن تیرورق از حدود 20 تا 50 درصد کاهش می‌یابد.

کاهش هزینه

جان موج دار امکان استفاده از ورقهای نازکتر را فراهم نموده و از این طریق، هزینه تیرورق از حدود 20 تا 50 درصد کاهش می‌یابد.

مقاومت بالا

مقاومت جان موجدار در مقابل بارهای تکراری که منجر به پدیده خستگی می‌شود، نسبت به تیرورق معمولی تا حدود 50 درصد بیشتر است.

زیبایی ظاهری

زیبایی ظاهری تیرورقهای با جان موجدار به مراتب از تیرورقهای با جان‌ مسطح بیشتر است.

طراحی تیرورق‌های با جان موج‌دار بر مبنای پیوست D آیین‌نامه EN-1993-1-5 انجام می‌گیرد. دامنه تیرورق‌های معمول تولید شده توسط کارخانه و جزییات روابط و محاسبات مربوطه در طراحی مربوط به تیرورق‌های جان سینوسی در کاتالوگ فنی شرکت ارائه ده است.

هفده نمونه از محصولات این کارخانه در آزمایشگاه سازه پژوهشگاه  بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله مورد آزمایش قرار گرفت و نتیجه آزمایشات به طور کلی کفایت مناسب باربری این تیرورقها را در محدوده ابعاد نمونه‌های آزمایش شده مورد تایید قرار می‌دهد.

آزمایشات انجام شده بر روی تیرورق‌های با جان سینوسی نشان می‌دهد که این جانها نیز در معرض کمانش موضعی مشابهی در زیر محل اعمال بار قرار دارند. اما به دلیل اینکه جان موجدار سینوسی، سطح طولانی‌تری از جان را در معرض بار متمرکز قرار می‌دهد و دارای مقاومت کمانشی بیشتری است، اصولا مقاومت آن در مقابل بارهای متمرکز نیز از جان‌های مسطح معمولی بیشتری است.

در نهایت، آزمایشات انجام شده به منظور تامین مقاومت خمشی  تیر ورق های با جان موجدار سینوسی نشان می‌دهد که ظرفیت خمشی این تیرها برابر با ظرفیت پلاستیک بالها میباشد.  بنابراین جان تیر تنش‌های خمشی اندکی را تحمل کرده و در ناحیه تحت فشار نیز امکان کمانش از بین می‌رود. در صورتی که جان و بال به طور پیوسته به یکدیگر جوش شده باشند، جان سینوسی نیز در تحمل نیروهای خمشی مشارکت کرده و بر ظرفیت خمشی مقطع می‌افزاید. علاوه بر این وجود جان موجدار باعث کاهش ارز آزاد بار تحت فشار شده و از این طریق نیز ظرفیت کمانش موضعی بار تحت فشار را افزایش می‌دهد.

پروژه‌های اجرا شده با تیرهای ورقه ای با جان سینوسی

سایر محصولات ما