هر آنچه باید در مورد تراورس بدانیم

تراورس چیست؟

تراورس یا ریل بند، به یک قطعه مستطیلی که به عنوان تکیه‌گاهی برای بستن ریل‌ها استفاده می‌شود، می‌گویند. تراورس‌ها یک بستر برای ریل‌ها ایجاد می‌کنند که وظیفه نیرو وارده از ریل به زیرسازی را برعهده دارد. برای تثبیت ریل روی تراورس از پابند استفاده می‌شود. پابند در نگهداری و جلوگیری از لغزش ریل نقش بسزایی دارد.حداکثر فاصله بین دو تراورس در حالت مجاز 25 سانتی‌متر می‌باشد. در گذشته از تراورس‌های فولادی استفاده بسیاری می‌شد. با گذشت زمان به دلیل هزینه بالای تولید و عمر کم این تراورس‌ها، تراورس‌های چوبی و بتنی جایگزین شدند. تراورس‌ها در هرمدلی که تولید می‌شوند باید مقاومت و انعطاف‌پذیر باشند و شکل هندسی آنها مانع از تغییر طولی وعرضی خط شود. همچنین سطح تماس تراورس و بالاست باید به اندازه‌ای وسیع باشد که فشار وارده از حد مجاز تجاوز نکند. تراورس‌های تولیدی باید در برابر عوامل آب و هوایی پایدار باشد.

تراورس‌ها به چند دسته: چوبی، بتنی، فلزی، ترکیبی، نردبانی تقسیم‌بندی می‌شوند.

تراورس‌های چوبی: تراورس‌های چوبی معمولا به طول 2.60 و ضخامت 2.88 سانتی‌متر است که این چوب‌ها باید دارای تراکم بالای آوندها و درصد رطوبت کم باشند. معمولا این چوب‌ها از دسته کاج برگ سوزنی، راش، بلوط، توسکا یا ممرز هستند. از تراورس‌های چوبی به دلیل حالت ارتجاعی ‌چوب و زیرسازی راحت‌تر، کم هزینه‌تر، بی‌صدا بودن و نیاز به تعمیر کمتر در مصارف صنعتی برای فشارهای بالا از قبیل: زیر بار جرثقیل، ترانس برق، مته‌های حفاری، صنایع ریلی و ذوب آهن، کشتی‌سازی و اسکله‌های دریایی و…کاربرد دارد. عمر این تراورس‌ها به مقاوتشان در برابر: خوردگی، پوسیدگی، ترک خوردگی، حمله حشرات بستگی دارد. برای محافظت و افزایش طول عمر بیشتر این تراورس‌ها، از روغن یا قطران زغال سنگ به منظور اشباع آنها استفاده می‌شود.

تراورس چوبی

تراورس‌های بتنی: تراورس‌های بتنی به ‌صورت‌های مختلفی عرضه می‌شوند که مهمترین آنها منوبلوک، دو بلوک و مفصلی می‌باشد. و تفاوت مدل‌های آنها در نوع تولید آنهاست که به صورت تنیده شده یا بدون مواد ترکیبی تولید می‌شوند. تنیده شده در فرآیند تولید تراورس‌های بتنی به این معناست که میلگردهای فلزی زیادی در نقطه میانی تراورس‌ها قرار می‌گیرند که از ترک خوردن جلوگیری می‌شود و باعث کاهش وزن و افزایش مقاومت می‌شود.

تراورس‌های منو بلوک به‌صورت پیش‌تنیده هستند و به علت مقاومت بیشتر در برابر تراورس‌های دیگر بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تراورس بتنی

تراورس‌های دو بلوکی تشکیل شده‌اند از دو قسمت بتن مسلح ذوزنقه‌ای ضد ترک که با یک میله به یکدیگر متصل شده‌اند.

تراورس دو بلوکی

قبل از تحویل تراورس‌های بتنی به منظور تست استحکام و مقاومت، آزمون‌های شکنندگی روی آنها انجام می‌شود. مراحل این آزمون‌ها به شرح زیر است:

  • آزمایش مقاومت خمشی: انجام آزمایش خمش استاتیکی بر روی یک عدد تراورس بتنی به ازای هر شیفت کاری و یا حداکثر ۷۵۰ عدد تراورس ضروری است. نمونه تحت آزمایش لنگر خمشی سه نقطه قرار گرفته و دهانه بارگذاری  میلی‌متر می باشد. اعمال بار در وسط تراورس انجام می‌شود و تکیه‌گاه‌ها در محل استقرار ریل با دقت ۳ میلی‌متر قرار می‌گیرند. نمونه باید ۴۸ کیلونیوتن بار را بدون شکست تحمل کند.
  • آزمایش مقاومت فشاری بر روی نمونه‌های مکعبی بتنی: این ازمایش باید بر اساس BS1881 انجام گیرد و باید حداقل مقاومت ۷ روزه برابر با ۴۵۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و حداقل مقاومت ۲۸ روزه ۶۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع برای نمونه‌های بتنی داشته باشد.

تراورس‌های فلزی یا فولادی

این نوع تراورس‌ها از یک نوع پروفیل نورد شده و طول 2.5 تا 2.6 متر و وزن 75 تا 90 کیلوگرم می‌باشد. عملیات مربوط به ایجادسوراخ در تراورس باید با دقت زیاد صورت گیرد و ابعاد آن نباید از بیش از 0.5 میلی‌متر باشد و فاصله بین آنها 0.75 میلی‌متر باید باشد. از معایب این تراورس‌ها میتوان به زنگ‌زدگی، رسانای مناسب برای الکتریسیته و ایجاد سرو صدای زیاد اشاره کرد.

تراورس ترکیبی

این تراورس‌ها کمتر از سایر تراورس‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند و بیشتر در مرحله آزمایشی هستند و معمولا از انواع چوب و فلز بازیافتی، پلیمر، پلاستیک یا سرامیک است.

شرکت پروفیل فولادی اصفهان با بیش از ۴۰ سال تجربه در زمینه تولید و عرضه، آماده مشاوره در زمینه تراورس فولادی به شما می‌باشد. شما می‌توانید با متخصصان ما در شرکت پروفیل فولادی با شماره  ۰۹۱۰۳۲۶۶۸۰۰ مشورت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب