هر آنچه در مورد پل جرثقیل سقفی باید بدانیم

آشنایی با پل جرثقیل سقفی

 

هدف نگارنده از نوشتن این مقاله آگاهی بخشی به شما مخاطبان گرامی در خصوص واژه ای به نام پل جرثقیل سقفی است. در تعریف جرثقیل میتوان گفت که جرثقیل وسیله ای است برا جابجایی اجسام سنگین. اجسامی که نیروی دست بشر توانایی حمل آنها را ندارد. در طول سالیان دور و برابر اسناد تاریخی برای اولین بار این مصریان باستان بودند که با چوب و طناب وسیله ای اختراع کردند که به وسیله ی آن سنگهای بزرگ را برای بنا های عظیم جابجا میکردند. در آن زمان جرثقیل ها به وسیله ی نیروی دست بشر اجسام را به حرکت در می آوردند و جابجا میکردند.

با گذر زمان و پیشرفت علم انسان توانست جرثقیل هایی با الهام از مصریان باستان اما در مقیاس بزرگتر و انتقال نیرو از دست بشر به نیروی الکتریسیته تولید کند. هم اکنون اکثریت کارگاه‌ها و کارخانه‌های صنعتی مجهز به جرثقیل هستند که البته غالبا از جرثقیل های ثابت سقفی بهره میگیرند. این نوع جرثقیل اساسا با یک یا دو تیر آهن حمال بار در عرض سازه ی کارگاه یا کارخانه حرکت میکند که به آن تیر آهن جرثقیل سقفی میگویند. این اولین ساختاری است که ریل ها را به هم متصل کرده و بالابر را با استفاده از ترولی جلو وعقب می برد. در ادامه ی مطلب بیشتر از پل جرثقیل خواهید شنید. با ما همراه باشید تا بدانیم که این سازه چیست و چگونه عمل میکند. اینکه چه ویژگی هایی میتواند داشته باشد و همچنین کاربردهای پل جرثقیل سقفی چه چیزهایی میتواند باشد.

نگاهی به کارایی و عملکرد پل جرثقیل سقفی

پل جرثقیل جان سینوسی
شرکت پروفیل فولادی اصفهان اولین تولید کننده پل جرثقیل با جان سینوسی

 یکی از اجزای جرثقیل سقفی پل میباشد. در یک تعریف ساده این چنین میتوان گفت که پل جرثقیل سقفی، عضو اصلی سازه است که بار و فشار وارده از سوی جرثقیل رو به ستونها انتقال میدهد. بد نیست بدانید که این محصول میتواند به صورت تکی و یا جفت تولید و مورد استفاده در صنایع مختلف قرار گیرد.

نحوه ی انتخاب نوع پل برای جرثقیل ها بستگی به مکانی که در آن جرثقیل  نصب میشود دارد. بعضی از ساختمانها و یا سوله ها شاید از میزان استحکام کمتری برخوردار باشند و یا حتی سبک سازه باشند که در این صورت باید از این سازه به صورت تکی استفاده شود. البته این نوع تا میزان حداکثر بیست تن را میتواند جابجا کند. سازه هایی که به اصطلاح سنگین هستند و دارای مقاومت بیشتری هستند با جرثقیل سقفی از نوع جفت آن اقدام به جابجایی اجسام و وسایل مورد نظرشان میکنند. انتخاب نوع پل و جرثقیل  بستگی به نیاز کارگاه و میزان قدرت و وزن حداکثری که قرار است پل جرثقیل سقفی به ستون های سازه وارد کند بستگی دارد.

کاربرد پل جرثقیل سقفی

پل جرثقیل سقفی

 همانطور که در مبحث قبلی به آن پرداخته شد، جرثقیل و انواع مختلفی از آن از قدیم و الایام به منظور جابجایی اجسام سنگین به کار گرفته شده است. با این تفاوت که در دنیای مدرن کنونی نیروی دست بشر جای خودش رو با نیروی مکانیکی عوض کرده است. جرثقیل سقفی به وسیله تیر آهنی بزرگ که به آن پل جرثقیل سقفی میگویند به سقف کارگاه ها وصل میشود.

از انواع کاربرد جرثقیل سقفی میتوان به انتقال نیرو از جرثقیل به ستونهای سازه نام برد. به طوری که فشاری که به جرثقیل در اثر بلند کردن اجسام وارد میشود را کاسته و با انتقال این نیروی وارده به ستونها باعث میشود که جرثقیل فشار زیادی را متحمل نشود. از دیگر کاربردهای این سازه در موتور های بخار و یا حتی موتور های احتراق داخلی و موتور های الکتریکی میتوان نام برد. در این میان جرثقیل سقفی بنا به دلایل زیادی مورد استفاده صاحبان صنایع مختلف است. دلایل گوناگونی برای این حسن انتخاب وجود دارد که بسته به نوع فعالیت و کاربری که وجود دارد از تفاوت و تنوع برخوردار است. نکته ی حائز اهمیت در این میان جنس جرثقیل سقفی است. در واقع جنس این محصول از فولاد است. اما اگر جنس آن به هر دلیل نامرغوب باشد مطمئنا جرثقیل دوام چندانی نخواهد آورد. پس لازمه عمر طولانی جرثقیل استفاده از مواد اولیه مرغوب و آلیاژ مناسب در ساخت جرثقیل سقفی است که میتواند در آینده باعث کمتر شدن هزینه ها و صرفه جویی در منابع مالی کارگاه و یا کارخانه شود.

انواع پل جرثقیل سقفی

یکی از مهمترین اجزا و متریال های تشکیل دهنده جرثقیل های سقفی، پل نام دارد. این سازه از فولاد با آلیاژ های با استحکام و مقاومت بالا ساخته میشوند. به طور کلی پل جرثقیل سقفی به دو نوع تک پل و دو پل تقسیم میشود کا در این گفتار سعی بر آن داریم که کاربرد و مزیت های هر کدام از این جرثقیل هایی که پل جرثقیل سقفی چه به صورت تک پل و چه به صورت دو پل هستند رو برای شما بررسی کنیم. تا پایان مقاله با ما در کنار ما بمانید.

جرثقیل سقفی تک پل که بیشتر در سوله ها و کارگاههای کوچک راه اندازی میشوند نصب به مراتب راحت تری نصب به نوع دیگر را دارند. مزیت دیگر آن به دلیل آنکه مقدار آهن بکار رفته در ساخت پل جرثقیل سقفی نسبت به مدل دیگر آن کمتر است، از لحاظ صرفه جویی در منابع مالی به صرفه تر میباشد. جرثقیل تک پل با توجه به این هم در عرض و هم در طول کارگاه میتوان آن را نصب کرد، قابلیت پوشش سراسری کارگاه را دارد و این مزیت باعث علاقمندی خیلی از مشتریان آن شده است. در راهرو های تعمیراتی نیز قابل نصب است. در مقابل مدل های دیگری از این محصولات وجود دارند که از دوتا پل جرثقیل سقفی به صورت موازی تشکیل شده اند. به اینصورت و وجود چنین متریال هایی باعث افزایش قدرت آن میشود و باعث می شود نسبت به نوع تک پل آن به لحاظ وزنی سنگین تر باشد.

جرثقیل دو پل از قدرت بالاتری نیز برخوردار است و معمولا برای اجسامی که وزن بالایی دارند از آن استفاده میکنند. کارگاههایی که خیلی عریض هستند از نوع دو پل جرثقیل ها استفاده میکنند. در مواقع و مکان هایی که نیاز به جابجایی اجسام حساس با ضریب اطمینانی بالا باشد، کار آمد ترین گزینه، استفاده از جرثقیل دو پل است. چرا که به واسطه قدرتی که دارد از اطمینان بیشتری برخوردار است. برای سازه هایی که دارای ارتفاع بلندی هستند، استفاده از جرثقیل سقفی دو پل را مناسب ترین گزینه است.

5 دیدگاه دربارهٔ «هر آنچه در مورد پل جرثقیل سقفی باید بدانیم»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب