امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و حذف روش‌های سنتی در هر صنعتی با افزایش سرعت و بهبود کارایی مواجه هستیم. صنعت ساخت و ساز از این قاعده مستثتی نبوده و با منسوخ کردن روش‌ها و مصالح قدیمی، سبب افزایش سرعت در پروژه‌های ساخت و ساز شده است. از جمله مواردی که باعث افزایش سرعت ساختمان‌سازی می‌شود، چگونگی ساخت سقف است. در قدیم از تکنیک قالب‌بندی برای اجرای سقف ساختمان‌ها استفاده می‌شد که باعث کاهش روند اجرای پروژه را می‌شد. با گذشت زمان  جایگزین شدن سقف‌های عرشه فولادی به‌جای روش‌های پیشین ما شاهد تحول عظیم در صنعت ساختمان‌سازی بودیم.

اجرای عرشه فولادی

عرشه فولادی از ورق‌های فولادی موجدار تشکیل شده‌است. سقف عرشه فولادی، نوعی از سقف‌های کامپوزیت است که متشکل از ورق‌های گالوانیزه فولادی می‌باشد. این سازه معمولا برای اجرای سقف و کف سازه استفاده شده و سطح و سکوی مطمعن و محکمی را برای اجرای سقف‌های بتنی، عایق و ضدآب فراهم می‌کند و خطرات ناشی از زمان اجرا را کاهش می‌دهد. سقف عرشه فولادی به دلیل اجرای ساده، سرعت اجرای بالا، ایمنی مناسب و هزینه نسبتا پایین بسیار پرطرفدار می‌باشد. این سقف‌ها با حذف مرحله قالب‌بندی و شمع‌گذاری و با امکان برش آسان و چیدمان سریع ورق‌های گالوانیزه باعث افزایش سرعت اجرا می‌شود. یکپارچگی بیشتر در این سازه باعث افزایش استحکام و بهینه‌سازی عملکرد سقف در هنگام زلزله می‌شود. بنابراین خسارات مالی و جانبی در هنگام زلزله و آتش‌سوزی به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

سقف‌های عرشه فولادی از چند جز اصلی تشکیل شده‌اند:

 • ورق عرشه فولادی
 • هسته فلزی
 • پوشش ورق‌های سقف
 • فلاشینگ
 • گل‌میخ

ورق‌های عرشه فولادی: این ورق‌ها بهroof deck  و floor deckدسته‌بندی می‌شوند.  ورق‌های roof deck برای باربری حین اجرا و قبل از گیرش بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند. ورق‌های floor deck توسط برش‌گیرها و قالب‌های دال سقف به تیرچه‌ها متصل شده و به آرماتورهای کششی سقف تبدیل می‌شوند. ورق‌های فولادی در تمام سقف‌های عرشه فولادی مشترک بوده و انتخاب نوع آن بسته به شرایط آب و هوایی دارد.

اجرای عرشه فولادی

هسته فلزی: برای تولید ورق‌های مورد استفاده در سقف‌های عرشه فولادی، یکسری استانداردها و ویژگی‌ها باید در کارخانه‌های سازنده رعایت شود که این استانداردها در کشورهای مختلف متفاوت است. این استانداردها و ویژگی‌ها برای ساختن هسته فلزی بسیار مهم و حائز اهمیت است.

پوشش ورق‌های سقف: استفاده از ترکیب آهن و روی به عنوان پوششی برای ورق‌های سقف عرشه فولادی مقاوت آنها در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی را افزایش می‌دهد. در برخی موارد از پوشش رنگی نیز جهت حفاظت و مقاومت بیشتر در برابر عوامل محیطی  و زیبایی بیشتر استفاده می‌شود.

فلاشینگ: فلاشینگ در لبه سقف‌های عرشه فولادی نصب شده و به عنوان قالب بتن عمل کرده و باعث یکنواختی بتن و زیبایی سقف می‌شود. فلاشینگ‌ها از ورق‌های فولادی با ضخامت حداقل 0.5 میلی‌متر ساخته می‌شود.

فلاشینگ-عرشه فولادی

گل میخ: گل میخ‌ها توسط جوش قوس الکتریکی به تیرهای سازه متصل و در واقع رابطی بین ورق‌ گالوانیزه و بتن می‌باشد.

نصب و اجرای عرشه فولادی

 

نصب و اجرای ورق عرشه فولادی

نصب ورق‌های عرشه فولادی نیازمند رعایت ضوابط عمومی و اجرایی است که در ادامه به آن اشاره می‌شود.

 • در هنگام حمل و نصب باید احتیاط به عمل آورد تا هیچ آسیب‌دیدگی روی عرشه‌ها بوجود نیاید.
 • هنگام دپوی عرشه‌ها بر روی یکدیگر، نباید عرشه‌ها دچار تغییر شکل شوند.
 • در صورت مغایرت فواصل تیرهای اصلی و فرعی با نقشه‌های شاپ یا سازه، اجرای عرشه‌ها با طول بیشتر از ۳ متر بدون تعبیه تیر فرعی اضافی یا شمع بندی مجاز نیست.
 • حداقل عرض نشیمن عرشه‌های فولادی بر روی تیرهای اصلی و تیرهای لبه برابر با نصف عرض بال تیر است. به‌هرحال این مقدار نبایستی کمتر از ۵۰ میلیمتر باشد.
 • در صورت مغایرت فواصل تیرهای اصلی و فرعی با نقشه‌های شاپ یا سازه، اجرای عرشه‌ها با طول بیشتر از ۳ متر بدون تعبیه تیر فرعی اضافی یا شمع بندی مجاز نیست.
 • حداقل عرض نشیمن عرشه‌های فولادی بر روی تیرهای اصلی و تیرهای لبه برابر با نصف عرض بال تیر است. به‌هرحال این مقدار نبایستی کمتر از ۵۰ میلیمتر باشد.
 • وصله عرشه‌های فولادی صرفاً بر روی تیرهای اصلی مجاز بوده و در این حالت بایستی دو عرشه متصل شده به طولی حداقل برابر با ۵۰ میلیمتر بر روی تیر اصلی با یکدیگر هم‌پوشانی داشته باشند.
 • می‌بایست از اجرای عرشه فولادی که دچار تغییر شکل‌های ماندگار در هر یک از جهات گردیده‌اند خودداری شود.
 • پس از پخش عرشه‌های فولادی بر روی اسکلت سازه و قبل از اجرای گل میخ، عرشه‌های فولادی بایستی به نحو مناسبی با میخ به تیرهای اصلی و فرعی مهار شوند.
 • پس از پخش عرشه فولادی بر روی اسکلت، از پرتاب ابزارآلات، حرکت ماشین‌آلات و تجهیزات اجرایی و … بر روی عرشه‌های فولادی که سبب تغییر شکل‌های ماندگار می‌گردد خودداری شود.

شرکت پروفیل فولادی اصفهان با بیش از ۴۰ سال تجربه در زمینه تولید و عرضه عرشه فولادی آماده مشاوره در این زمینه به شما می‌باشد. شما می‌توانید با متخصصان ما در شرکت پروفیل فولادی با شماره  ۰۹۱۰۳۲۶۶۸۰۰ مشورت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب