انواع ساندویچ پانل‌ و کاربرد آنها

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل پلی یورتان

این نوع از ساندویچ پانل دارای دو نوع فوم پلی یورتان است که این دو فوم پلی یورتان کمی با هم اختلاف دارند. نوع اول پلی یورتان کند سوز با گرید آتش پذیری B2 ارائه شده است و نوع دوم پلی یورتان نسوز با گرید B1 است که به PIR معروف است. تفاوت این دو، در مقاومت در برابر آتش است که نوع دوم پلی یورتان در برابر آتش کاملا مقاوم است. این نوع پانل‌‌های پلی یورتان دارای ویژگی‌هایی از جمله عایق بودن در برابر صوت، عایق حرارت، وزن کم و مقاومت بالا در برابر وزن و رطوبت هستند. برای عایق‌بندی ساندویچ پانل‌‌های پلی یورتان از دو روش PIR و PUR به همراه گاز B141 استفاده میشود. کاربرد این نوع پانل‌ها پلی یورتان بسیار گسترده است و در محیط‌های ایزوله، پانل‌‌های سقفی و دیواری، صنایع برودتی، سالن‌های ورزشی، ویلا‌های از پیش ساخته و کانکس‌ها کاربرد دارد.

ساندویچ پانل پلی یورتان
ساندویچ پانل پلی یورتان با بهترین قیمت

ساندویچ پانل پشم سنگ 

ساندویچ پانل پشم سنگ از دو لایه ورق گالوانیزه یا آلوزینک تشکیل شده است که هسته میانی بین دو ورق گالوانیزه از جنس عایق است. جنس عایق از پشم و سنگ بازالت (نوعی سنگ آذرین) است که علت نامگذاری این نوع پانل است. دانسیته و چگالی استاندارد‌ پانل‌‌های پشم سنگ برای تولید و ساخت این پانل‌ها بین 100 تا 110 کیلوگرم بر متر مکعب است. یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین ویژگی پانل پشم سنگ، ضد حریق بودن آن و عدم رشد میکروبها و قارچها در این نوع پانل‌ ها است. الیاف پشم سنگ موجود در ساندویچ پانل پشم سنگ عامل ایجاد عایق است. کاربرد پانل‌‌های پشم سنگ در ساخت و ساز ساختمان‌های فولادی و ساختمان‌های صنعتی برای دیوار‌های خارجی و سقف است.

ساندویچ پانل پشم سنگ
ساندویچ پانل پشم سنگ با بالاترین کیفیت

ساندویچ پانل دیواری

این نوع از ساندویچ پانل‌‌ های دیواری از ورق‌های آلومینیوم، گالوانیزه یا آلوزینک که بین آنها فوم تزریق شده، ساخته شده است و در برابر عوامل درونی و خارجی مقاوم هستند. این نوع ورق‌های ظاهری قابل رنگ آمیزی هستند. کاربرد این نوع پانل‌‌های دیواری برای پوشش دیوارها، سقف‌ ها و اطراف سوله‌ ها است علاوه بر اینها در ساخت کانکس‌ها و کارخانجات صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. در لایه میانی پانل‌‌های دیواری معمولا از فوم پلی یورتان، پلی استایرن، پشم شیشه، پشم سنگ و فومXPS  استفاده میشود و این نوع ساندویچ پانل‌ها در برابر رطوبت عایق خوبی هستند. لایه میانی موجب افزایش ایمنی و ایجاد خاصیت عایق شدن پانل میشود و همچنین لایه میانی مانع از انتشار شعله‌های آتش میشود.

ساندویچ پانل دیواری
ساندویچ پانل دیواری با بهترین قیمت

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی نوعی مصالح ساختمانی است که از دو لايه ورق آلومینیوم، گالوانیزه یا آلوزینک است که بین آنها فوم تزريق شده است و جهت پوشش سقف بکار می‌رود. همانند پانل‌‌های دیواری در لایه میانی این نوع  پانل‌‌های سقفی معمولا از فوم پلی یورتان، پلی استایرن، پشم شیشه، پشم سنگ و فومXPS  استفاده میشود که بهترين نوع فوم مصرفی از لحاظ عايق بودن و استحکام در ساندويچ پانل سقفی، فوم پلی اورتان می‌باشد. لایه میانی در برابر صوت و حرارت عایق مقاومی است. ضخامت پانل‌‌های سقفی بین 4 سانتی متر تا 20 سانتی متر با عرض 1/8 متر است. تفاوت ساندویچ پانل دیواری با ساندویچ پانل سقفی در ضریب حرارتی است که میزان ضریب حرارتی پانل‌‌های سقفی کمتر است. 

ساندویچ پانل سقفی
ساندویچ پانل سقفی با بهترین قیمت

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای دارای دو لایه ورق به جنس گالوانیزه یا آلوزینک است و در ساخت هسته و مرکز این نوع پانل‌‌های سردخانه‌ای از فوم پلی یورتان، پلی استایرن استفاده شده است. این نوع پانل‌ها دارای ضخامت بین 8 سانتی متر تا 20 سانتی متر هستند. کاربرد این نوع پانل‌ها در ساخت سردخانه‌ها و تونل‌های ساختمان‌های صنعتی مثل کارخانه‌های صنعتی، ساختمان‌های بزرگ است. دیوار‌هایی از جنس ساندویچ پانل برای سردخانه مناسب‌تر از آجر است و عایق مناسبی است.

ساندویچ پانل سردخانه‌ای
ساندویچ پانل سردخانه ای با بهترین قیمت

ساندویچ پانل نسوز

ورق‌های استفاده شده در ساخت ساندویچ پانل نسوز از جنس آلوزینک، گالوانیزه و پلاسیتول است و لایه میانی از جنس فوم پلی اورتان نسوز است. این نوع پانل‌ها اشتعال‌زا نیست ولی در تماس مستقیم با آتش دچار آسیب میشوند و بعد از فروکش کردن آتش خاموش میشوند، البته سم آزاد شده هنگام سوختن از کف ایزوفونیک بسیار کم میباشد. این نوع پانل‌‌های نسوز خوشبختانه در هنگام آتش سوزی ذوب نمیشوند؛ از این جهت خطر احتمالی برای شعله‌ور شدن ثانویه آتش را کاهش میدهند. در مقابل پانل‌‌های نسوز، پانل‌‌های ضد حریق است که لایه عایق آن از جنس پشم سنگ است و در برابر آتش و حرارت‌های شدید مقاوم هستند و کاربرد اصلی آنها در کوره‌ها میباشد. کاربرد ساندویچ پانل نسوز در درمانگاه‌ها، سوله و انبار، مجتمع‌های ورزشی، مدارس، استخرها و واحد‌های امدادی است.

ساندویچ پانل نسوز
ساندویچ پانل نسوز با بهترین کیفیت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب